The Ice Dragon, 1980
____________________________
Magyar kiadás: Alexandra, 2016
Hossz: 120 oldal
Műfaj: fantasy, ifjúsági, mese
Fordította: Bujdosó István
Tartalom:
Létezik egy legendás lény, a jégsárkány, amelyről csak félve mernek suttogni az emberek. Szárnycsapása nyomán nem marad más, csak fagy és pusztulás. De van egy kislány, Adara, aki nem fél a jégsárkánytól, hiszen ő maga is a tél gyermeke. Ez az ő története.
George R. R. Martin meséje egyszerre megrendítő és csodálatos, olyan olvasmány, amiben kicsik és nagyok egyaránt örömüket lelhetik.

De vajon klasszikus mesekönyv-e A jégsárkány, amit a csöppségeknek a gondos szülő elalvás előtt bátran olvashat fel pár napon keresztül a szép, nyugodt álom reményében? Egyáltalán nem! A téli hidegben, édesanyja élete árán világra jött kislány, Adara története, akit később barátként elfogad a szelídíthetetlen vadállat, a címszereplő sárkány, egy, a gyermeki nyugalom megzavarására igencsak alkalmas könyv lett. Felejtsük is el gyorsan, hogy a Benedek Elek meséit tartalmazó, rongyosra olvasott esti mesekönyvet majd ezzel lecseréljük egy rövid időre – hacsak nem akarjuk, hogy éjszaka az ovis csemeténk a szülői ágy biztonsága felé vegye az útját. (Saját tapasztalat…) A rövid – nagy betűkkel, dupla (tripla?) sorközzel szedett és a rajzokkal együtt is alig százhúsz oldalas – történet viszont az alsó tagozatos iskolás gyerekeknek már remek szórakozást nyújthat. Igazi ugródeszka lehet arra, hogy – az olvasás gyakorlása mellett – a minden újdonságra fogékony lurkókat finoman a fantasy zsánere felé terelje, vagy legalább felkeltse érdeklődésüket ezen lenyűgöző történetek iránt.
Bár a történet meglehetősen egyszerű, érthető – és persze végtelenül kedves –, tehát tényleg nem vitás, hogy a fiatal korosztály számára készült, ám egyúttal igazán tragikus is, ami a modernebb (Disney) mesékhez szokott, azon felnőtt generációt elsőre bizony szíven fogja ütni. A szimpatikus, ám igen búskomor kislány csak a cuki kis erdei gyíkocskái közt érzi magát otthon, hisz a családja látszólag vegyes érzelmekkel viseltetik az „anyagyilkos”, magába forduló lányka iránt. A néhány éves kis Adara boldogságot csak télen talál, mikor elvonulhat és jégvárak építésével mulattatja magát. A kis család földecskéjükön gazdálkodik egyszerű körülmények között békében, ám a kis világukon, egyéni drámájukon kívüli világuk sem csendes – és innentől fordul az „óvodás szintű” mese az igazi, epikusabb és jóval sötétebb fantasy tematikák felé. A királyságot a szomszédos birodalom fenyegeti, egy gátlástalan invázió, legyőzhetetlen sárkánylovasok vezetésével, aminek a hadsereg sem tud ellenállni. Hogyan is sikerülhetne ugyan ez egy hatéves lánynak, vagy akár az aprócska család összefogásának?
Olvasás közben végig olyan érzésem volt, mint amikor Patrick Rothfuss A szótlan tárgyak lassú szemlélését olvastam. A két könyv ugyanis magukon a történetükön kívül rengeteg hasonlóságot tartalmaz, főleg a melankolikus hangulatuk és a ragyogó nyelvezetük miatt. Eleinte nem is igazán tudtam, hogy hová akar Martin kilyukadni majd a végére. Az, hogy nem lesz igazi happy end, borítékolható volt már igen hamar – úgy látszik, már 1980-ban is jellemző volt Martinra, hogy keményen próbára teszi szereplőit, ha úgy tartja úri kedve. De mivel ez tényleg gyerekkönyv, ezért a lurkók kapnak egy utolsó, igazán nyúlfarknyi Nyolcadik fejezetet – egy igazi, mesebeli lezárást, megnyugtatásként. Ám ha felnőttként, a saját kedvtelésünkből csak azért olvassuk el az egyébként valóban figyelemreméltó és élvezetes, bár helyenként „kicsit” lehúzó regénykét, mert ez mégiscsak Martin (még ha nem is Westeroson játszódik a történet) – tőle pedig: Mindent. Mindenki. Mindig! (és ez így helyes is!) –, hagyjuk majd abba a Hetedik fejezet végén! Ez egy olyan jó tanács, amit persze – mint minden jó tanácsot – úgysem fogad meg majd senki, pedig ezt is meg kellene…
jól leírtad amit tudni érdemes .szerintem érdemes volt elolvasni kellemes gyermek mese szép rajzokkal .
VálaszTörlésés csak itt a végén remélem a köv . trónok harca zseniális lesz amennyit foglalkozik vele.
Szerintem nem sokat foglalkozik vele, pont ez az. :( írta a forgatókönyveket nagyban meg élvezte a dollárjait. :)
Törlés