2012. június 7., csütörtök

Locus-díjas regények (Első könyves szerzők)

Első könyves szerzők 1981 -
Gondoltam összegyűjtöm a blogon az évenként odaítélt jelentősebb díjak (Hugo, Nebula, World Fantasy, Locus), sci-fi és fantasy kategóriákban induló - és nyertes - műveit. A magyarul is kiadott könyveket dőltel szedtem, és a magyar cím mellett a kiadót is feltüntettem. Aki talál olyan regényt a listán, amit nem vettem észre, és ki lett adva magyarul, az kérem jelezze, hogy javíthassam!
A mostani listában 1981-től - mióta a Locus-díj eme változatát is odaítélik -, az első könyves szerzők science-fiction és a fantasy könyvei szerepelnek együtt.

A Locus-díj egy irodalmi díj, amely a Locus Magazine közönségdíja. 1971-ben adták ki először az 1970-ben írt művekre vonatkozóan. [Wikipedia]

Itt nem 3-5 ember (még ha esetleg értenek is hozzá és szaktekintélynek számítanak is) választja ki a számára legszimpatikusabbat, hanem a könyvek tényleges olvasói szavazhatnak kedvencükre. Író lennék, ennek a díjnak örülnék legjobban, bár szakmai szempontból biztos kisebb jelentőségű, mint a Hugo vagy a Nebula.

Jól látható, hogy az 1990-es évek közepe előttről csak véletlenül van kiadva 1-2 könyv. Szerencsére a 2000-es évektől kezdve egyre több könyvet láthatunk magyarul is a boltok polcain közülük.

Nektek vannak olyan könyvek ezen a listán, ami miatt fáj a szivetek, hogy még nem olvashattátok őket magyarul? Adassuk ki! :D

Köszönet a kiadott könyvekért a kiadóknak!

2012 (Finalisták)
Ernest Cline - Ready Player One
Kameron Hurley - God’s War
Will McIntosh - Soft Apocalypse
Erin Morgenstern - The Night Circus (Éjszakai cirkusz) [Libri]
Genevieve Valentine - Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti

2011
N. K. Jemisin - The Hundred Thousand Kingdoms
Charles Yu - How to Live Safely in a Science Fictional Universe
Hannu Rajaniemi - The Quantum Thief (Kvantumtolvaj) [Ad Astra]
Mary Robinette Kowal - Shades of Milk and Honey
Amelia Beamer - The Loving Dead
Lavie Tidhar - The Bookman
M. K. Hobson - The Native Star
Gemma Files - A Book of Tongues
Karen Lord - Redemption in Indigo
Terry Dowling - Clowns at Midnight
Dexter Palmer - The Dream of Perpetual Motion
Brenna Yovanoff - The Replacement (Az elcserélt) [Egmont]
Julia Holmes - Meeks
Anthony Huso - The Last Page
Darin Bradley - Noise

2010
Paolo Bacigalupi - The Windup Girl (A felhúzhatós lány) [Ad Astra]
Ken Scholes - Lamentation
Jedediah Berry - The Manual of Detection
Gail Carriger - Soulless (Soulless - Lélektelen) [Könyvmolyképző]
Greg van Eekhout - Norse Code
Malinda Lo - Ash
Seanan McGuire - Rosemary and Rue
Jack Skillingstead - Harbinger
Alan DeNiro - Total Oblivion, More or Less
Lucy A. Snyder - Spellbent
Kari Sperring - Living with Ghosts
Stephen Deas - The Adamantine Palace
Mark Teppo - Lightbreaker
James Enge - Blood of Ambrose

2009
Paul Melko - Singularity's Ring
Daryl Gregory - Pandemonium
Felix Gilman - Thunderer
Jo Graham - Black Ships
Nick Harkaway - The Gone-Away World
Kristin Cashore - Graceling (Graceling - A garabonc) [Könyvmolyképző]
Peter V. Brett - The Painted Man (The Warded Man)
J. M. McDermott - Last Dragon
Marie Rutkoski - The Cabinet of Wonders
Robert V. S. Redick - The Red Wolf Conspiracy
Doug Dorst - Alive in Necropolis
Richard Parks - The Long Look
Alex Bell - The Ninth Circle

2008
Joe Hill - Heart-Shaped Box (A szív alakú doboz) [Európa]
Patrick Rothfuss - The Name of the Wind (A szél neve) [Gabo]
Ysabeau S. Wilce - Flora Segunda
Christopher Barzak - One for Sorrow
Cassandra Clare - City of Bones (Csontváros) [Könyvmolyképző]
Jon Armstrong - Grey
Alex Bledsoe - The Sword-Edged Blonde
Eliot Fintushel - Breakfast with the One You Love
Melissa Marr - Wicked Lovely (Veszélyes játék) [Kelly]
Lane Robins - Maledicte

2007
Naomi Novik - Temeraire: His Majesty's Dragon/Throne of Jade/Black Powder War (Őfelsége sárkánya / A jádeköves trón / Puskapor és sárkányvér) [Agave]
Scott Lynch - The Lies of Locke Lamora (Locke Lamora hazugságai) [Alexandra]
Tobias S. Buckell - Crystal Rain
Ellen Klages - The Green Glass Sea
Gordon Dahlquist - The Glass Books of the Dream Eaters (Az álomfalók) [Alexandra]
Daniel Abraham - A Shadow in Summer
James Van Pelt - Summer of the Apocalypse
Alan Campbell - Scar Night
Joe Abercrombie - The Blade Itself (A penge maga) [Könyvmolyképző]
Keith Donohue - The Stolen Child
Holly Phillips - The Burning Girl
Barth Anderson - The Patron Saint of Plagues

2006
Elizabeth Bear - Hammered/Scardown/Worldwired
John Scalzi - Old Man's War (Vének háborúja) [Agave]
David Marusek - Counting Heads
Tim Pratt - The Strange Adventures of Rangergirl
Hal Duncan - Vellum
Jay Lake - Rocket Science
Sarah Monette - Melusine
Charles Coleman Finlay - The Prodigal Troll
Justine Larbalestier - Magic or Madness
Judith Berman - Bear Daughter
Maria V. Snyder - Poison Study
Nnedi Okorafor-Mbachu - Zahrah the Windseeker
Adam Stemple - Singer of Souls
Anna Tambour - Spotted Lily
Frances Hardinge - Fly by Night

2005
Susanna Clarke - Jonathan Strange & Mr Norrell (A hollókirály) [Agave]
Steph Swainston - The Year of Our War
Karen Traviss - City of Pearl
Jennifer Stevenson - Trash Sex Magic
Minister Faust - The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad
Tamara Siler Jones - Ghosts in the Snow
Leslie What - Olympic Games
Nick Mamatas - Move Under Ground
John Birmingham - Weapons of Choice
Stephen Woodworth - Through Violet Eyes
Theodore Judson - Fitzpatrick's War
Thomas Wheeler - The Arcanum
Sarah Micklem - Firethorn
Catherynne M. Valente - The Labyrinth
Oisin McGann - The Gods and Their Machines

2004
Cory Doctorow - Down and Out in the Magic Kingdom
Jeff VanderMeer - Veniss Underground
Audrey Niffenegger - The Time Traveler's Wife (Az időutazó felesége) [Ulpius, Athenaeum]
K. J. Bishop - The Etched City
Leah R. Cutter - Paper Mage
Chris Moriarty - Spin State
Mark Budz - Clade
R. Scott Bakker - The Darkness That Comes Before
Mike Brotherton - Star Dragon
Caitlin Sweet - A Telling of Stars
ElizaBeth Gilligan - Magic's Silken Snare
Jim Knipfel - The Buzzing

2003
Alexander C. Irvine - A Scattering of Jades
John C. Wright - The Golden Age
Richard Morgan - Altered Carbon (Valós halál) [Agave]
Kelley Eskridge - Solitaire
Charles Stross - The Atrocity Archive (sorozat)
Karin Lowachee - Warchild
James A. Hetley - The Summer Country
Naomi Kritzer - Fires of the Faithful
Scott Nicholson - The Red Church
Nega Mezlekia - The God Who Begat a Jackal
Lisa Lerner - Just Like Beauty
Pauline J. Alama - The Eye of Night

2002
Jacqueline Carey - Kushiel's Dart
Jasper Fforde - The Eyre Affair (A Jane Eyre eset) [Láva]
Cecilia Dart-Thornton - The Ill-Made Mute
Liz Williams - The Ghost Sister
Wen Spencer - Alien Taste
Ken Wharton - Divine Intervention
Sarah A. Hoyt - Ill Met by Moonlight
Terry McGarry - Illumination
Donna McMahon - Dance of Knives
Suzanne Allés Blom - Inca
Lyda Morehouse - Archangel Protocol
Paul Brandon - Swim the Moon
Rebecca Lickiss - Eccentric Circles
Jane Alison - The Love-Artist
Karen Michalson - Enemy Glory
Jessica Rydill - Children of the Shaman

2001
Geoffrey A. Landis - Mars Crossing
Alastair Reynolds - Revelation Space (Napok Háza) [Alexandra]
David Herter - Ceres Storm
Ian Stewart & Jack Cohen - Wheelers
Mark Z. Danielewski - House of Leaves
Juliet Marillier - Daughter of the Forest
Jo Walton - The King's Peace
Adam Roberts - Salt
Mindy L. Klasky - The Glasswright's Apprentice
James Stevens-Arce - Soulsaver
Laurel Winter - Growing Wings

2000
Paul Levinson - The Silk Code
Thomas Harlan - The Shadow of Ararat
Peter Watts - Starfish
Kristine Smith - Code of Conduct
Juliet E. McKenna - The Thief's Gamble (Veszélyes játszma) [Beholder]
China Miéville - King Rat
Jan Lars Jensen - Shiva 3000
Jan Siegel - Prospero's Children
Maxine McArthur - Time Future
Elizabeth Haydon - Rhapsody
Marc Matz - Nocturne for a Dangerous Man
Justina Robson - Silver Screen
Michael Cisco - The Divinity Student
Ricardo Pinto - The Chosen
Steven Erikson - Gardens of the Moon (A Hold udvara) [Alexandra]

1999
Nalo Hopkinson - Brown Girl in the Ring
Carolyn Ives Gilman - Halfway Human
Kage Baker - In the Garden of Iden
J. K. Rowling - Harry Potter and the Philosopher's Stone (US title Harry Potter and the Sorcerer's Stone) (Harry Potter és a bölcsek köve) [Animus]
Kristen Britain - Green Rider
Caitlín R. Kiernan - Silk
Joanne Bertin - The Last Dragonlord
David Morse - The Iron Bridge
Michael Marano - Dawn Song
James Stoddard - The High House
Delia Marshall Turner - Nameless Magery
Ronald Wright - A Scientific Romance
Anne Bishop - Daughter of the Blood
Nicholas van Pallandt - Anvil
Jocelin Foxe - The Wild Hunt: Vengeance Moon
Kate Forsyth - Dragonclaw: Book One of The Witches of Eileanan (The Witches of Eileanan)

1998
Ian R. MacLeod - The Great Wheel
James Alan Gardner - Expendable
Candas Jane Dorsey - Black Wine
Susan R. Matthews - An Exchange of Hostages
William K. Hartmann - Mars Underground
Stephen Dedman - The Art of Arrow Cutting
Katie Waitman - The Merro Tree
Howard V. Hendrix - Lightpaths
Julie E. Czerneda - A Thousand Words for Stranger
Paul Witcover - Waking Beauty
Stepan Chapman - The Troika
Fiona Patton - The Stone Prince
Kirsten Bakis - Lives of the Monster Dogs
Matthew Woodring Stover - Iron Dawn
Marina Fitch - The Seventh Heart
Elisabeth DeVos - The Seraphim Rising

1997
Sarah Zettel - Reclamation
Sage Walker - Whiteout
J. Gregory Keyes - The Waterborn (Folyamszülött) [Delta Vision]
Raphael Carter - The Fortunate Fall
Richard Garfinkle - Celestial Matters
N. Lee Wood - Looking for the Mahdi
Lynn Flewelling - Luck in the Shadows
Ian McDowell - Mordred's Curse
Deborah Christian - Mainline
Katya Reimann - Wind from a Foreign Sky
Francine G. Woodbury - Shade and Shadow
Mary Doria Russell - The Sparrow
Jane Routley - Mage Heart
Roby James - Commencement
Mike Moscoe - First Dawn

1996
Linda Nagata - The Bohr Maker
Sharon Shinn - The Shape-Changer's Wife
Tricia Sullivan - Lethe
Richard Calder - Dead Girls
Patrick O'Leary - Door Number Three
J. V. Jones - The Baker's Boy
Jamil Nasir - Quasar
Felicity Savage - Humility Garden
Scott G. Gier - Genellan: Planetfall
Catherine Asaro - Primary Inversion
Alison Sinclair - Legacies
Chico Kidd - The Printer's Devil

1995
Jonathan Lethem - Gun, With Occasional Music
Kathleen Ann Goonan - Queen City Jazz
Stephan Grundy - Rhinegold
Carolyn Cushman - Witch and Wombat
Jeff Noon - Vurt (Vurt) [Agave]
David Feintuch - Midshipman's Hope
Terry Goodkind - Wizard's First Rule (Az Első Szabály I-II.) [Excalibur]
Maggie Furey - Aurian
Sherry Gottlieb - Love Bite
F. Gwynplaine MacIntyre - The Woman Between the Worlds
Jane Lindskold - Brother to Dragons, Companion to Owls
Valerie J. Freireich - Becoming Human
Denise Lopes Heald - Mistwalker
Wil McCarthy - Aggressor Six
J. R. Dunn - This Side of Judgment
K. D. Wentworth - The Imperium Game
Elisabeth Waters - Changing Fate

1994
Patricia Anthony - Cold Allies
Nicola Griffith - Ammonite
Mary Rosenblum - The Drylands
Wilhelmina Baird - CrashCourse
Amy Thomson - Virtual Girl
Helen Collins - Mutagenesis
Tony Daniel - Warpath
Charles Pellegrino - Flying to Valhalla
Flynn Connolly - The Rising of the Moon
Sean Stewart - Passion Play
Elisa DeCarlo - The Devil You Say
Martha Wells - The Element of Fire
S. Andrew Swann - Forests of the Night
Elizabeth Willey - The Well-Favored Man
Yvonne Navarro - Afterage

1993
Maureen F. McHugh - China Mountain Zhang
Steven Gould - Jumper
Poppy Z. Brite - Lost Souls
Susan Palwick - Flying in Place
Robert Harris - Fatherland (Führer-nap) [Aranyhíd, Magyar Könyvklub]
Holly Lisle - Fire in the Mist
Edward Meyers - The Mountain Made of Light
Charles Oberndorf - Sheltered Lives
Maya Kaathryn Bohnhoff - The Meri

1992
Kathe Koja - The Cipher
Kristine Kathryn Rusch - The White Mists of Power
Alexander Jablokov - Carve the Sky
Stephen Baxter - Raft
Tom Maddox - Halo
Lynn S. Hightower - Alien Blues
Faren Miller - The Illusionists
R. Garcia y Robertson - The Spiral Dance
Jane Fancher - Groundties
Douglas Bell - Mojo and the Pickle Jar
Melanie Tem - Prodigal
Greer Ilene Gilman - Moonwise
Sean Russell - The Initiate Brother
Karen Joy Fowler - Sarah Canary
Emily Devenport - Shade
Dana Stabenow - Second Star
Dennis Danvers - Wilderness

1991
Michael F. Flynn - In the Country of the Blind
Elizabeth Hand - Winterlong
Lisa Mason - Arachne
Robert J. Sawyer - Golden Fleece
Kathleen M. O'Neal - An Abyss of Light
Claudia O'Keefe - Black Snow Days
Wm. Mark Simmons - In the Net of Dreams
Michael Cadnum - Nightlight
Ernest Hogan - Cortez on Jupiter
Keith Brooke - Keepers of the Peace
Katherine Blake - The Interior Life
Annette Curtis Klaus - The Silver Kiss

1990
Allen Steele - Orbital Decay
Nancy A. Collins - Sunglasses After Dark
Dave Wolverton - On My Way to Paradise
Ted Reynolds - The Tides of God
Michael Kandel - Strange Invasion
Dean Wesley Smith - Laying the Music to Rest
Doris Egan - The Gate of Ivory (Ivory kapuja) [LAP-ICS]
Rory Harper - Petrogypsies
John Cramer - Twistor
Patrick McGrath - The Grotesque
Jeanne Larsen - Silk Road
Rosemary Kirstein - The Steerswoman
Teresa Edgerton - Child of Saturn
Judith Hawkes - Julian's House
Alida Van Gores - Mermaid's Song
Randall Boyll - After Sundown
Jonathan Littell - Bad Voltage
Zohra Greenhalgh - Contrarywise
John Brizzolara - Empire's Horizon

1989
Ian McDonald - Desolation Road
Michaela Roessner - Walkabout Woman
Richard Kadrey - Metrophage
Elizabeth Moon - Sheepfarmer's Daughter
Daniel Keys Moran - The Armageddon Blues
Melanie Rawn - Dragon Prince
Brad Linaweaver - Moon of Ice
David Zindell - Neverness
Paul J. McAuley - Four Hundred Billion Stars
William Sanders - Journey to Fusang
Kevin J. Anderson - Resurrection, Inc.
Matt Ruff - Fool on the Hill
Andrea I. Alton - Demon of Undoing
Gail Van Asten - The Blind Knight
Mary Stanton - The Heavenly Horse from the Outermost West
Stephen Fine - Molly Dear: The Autobiography of an Android
W. T. Quick - Dreams of Flesh and Sand
Eric Vinicoff - Maiden Flight
M. Lucie Chin - The Fairy of Ku-She
Richard Paul Russo - Inner Eclipse
Storm Constantine - The Enchantments of Flesh and Spirit
Phillip C. Jennings - Tower to the Sky
Delia Sherman - Through a Brazen Mirror

1988
Emma Bull - War for the Oaks
Pat Cadigan - Mindplayers
C. S. Friedman - In Conquest Born
Christopher Hinz - Liege-Killer
Loren J. MacGregor - The Net
Mercedes Lackey - Arrows of the Queen
Rebecca Ore - Becoming Alien
Michael Armstrong - After the Zap
Elizabeth Marshall Thomas - Reindeer Moon
Ellen Kushner - Swordspoint
H. F. Saint - Memoirs of an Invisible Man
Hayford Peirce - Napoleon Disentimed
Joe Clifford Faust - A Death of Honor
Stephen Billias - The American Book of the Dead
Thomas R. McDonough - The Architects of Hyperspace
Bruce Fergusson - The Shadow of His Wings
Judith Moffett - Pennterra
Robert Reed - The Leeshore
Dave Duncan - A Rose-Red City
Michael Blumlein - The Movement of Mountains
Andrew Weiner - Station Gehenna
Paul Park - Soldiers of Paradise
Heather Gladney - Teot's War
Midori Snyder - Soulstring
Jerry Oltion - Frame of Reference

1987
Jack McDevitt - The Hercules Text
Lois McMaster Bujold - Shards of Honor (Maréknyi becsület) [Lazi]
Robert Charles Wilson - A Hidden Place
Bradley Denton - Wrack & Roll
Leo Frankowski - The Cross-Time Engineer
Anne Moroz - No Safe Place
Terry A. Adams - Sentience
Thomas Wren - The Doomsday Effect
Tom Deitz - Windmaster's Bane (A szelek urának végzete) [Unikornis]
Robert R. Chase - The Game of Fox and Lion
Katharine Eliska Kimbriel - Fire Sanctuary
Richard Bowes - Warchild
Katharine Kerr - Daggerspell
Kara Dalkey - The Curse of Sagamore
Michael Cassutt - The Star Country
Pat O'Shea - The Hounds of the Morrigan
Deborah Turner Harris - The Burning Stone

1986
Carl Sagan - Contact (Kapcsolat) [Édesvíz]
Michael P. Kube-McDowell - Emprise
Michael Swanwick - In the Drift
Guy Gavriel Kay - The Summer Tree
Tad Williams - Tailchaser's Song
Will Shetterly - Cats Have No Lord
M. Coleman Easton - Masters of Glass
Richard Grant - Saraband of Lost Time
Jim Aikin - Walk the Moon's Road
Sheila Finch - Infinity's Web
Judith Tarr - The Isle of Glass
Grant Callin - Saturnalia
Roger MacBride Allen - The Torch of Honor
Susan B. Weston - Children of the Light
Geoff Ryman - The Warrior Who Carried Life
Dan Simmons - Song of Kali (Káli dala) [Delta Vision]
Pamela C. Dean - The Secret Country
Melisa C. Michaels - Skyrider 1: Skirmish
Edward A. Byers - The Long Forgetting
Dave Smeds - The Sorcery Within
Ru Emerson - The Princess of Flames
Kathryn Lance - Pandora's Genes
Viido Polikarpus & Tappan King - Down Town
Linda Steele - Ibis
Chuck Rothman - Staroamer's Fate

1985
Kim Stanley Robinson - The Wild Shore
William Gibson - Neuromancer (Neurománc) [Valhalla Páholy, Szukits]
David R. Palmer - Emergence
Lucius Shepard - Green Eyes
Howard Waldrop - Them Bones
Joseph H. Delaney & Marc Stiegler - Valentina: Soul in Sapphire
Charles de Lint - The Riddle of the Wren
T. E. D. Klein - The Ceremonies
Lewis Shiner - Frontera
Kirk Mitchell - Procurator
Carter Scholz & Glenn Harcourt - Palimpsests
Geary Gravel - The Alchemists
Melissa Scott - The Game Beyond
Gwyneth Jones - Divine Endurance
Jerry Yulsman - Elleander Morning
Charles Whitmore - Winter's Daughter
David Mace - Demon-4

1984
R. A. MacAvoy - Tea with the Black Dragon
Timothy Zahn - The Blackcollar
M. Bradley Kellogg - A Rumor of Angels
Sheri S. Tepper - King's Blood Four
John DeChancie - Starrigger
Robert W. Franson - The Shadow of the Ship
Megan Lindholm - Harpy's Flight
Bruce T. Holmes - Anvil of the Heart
Gloria Rand Dank - The Forest of App
Clare Bell - Ratha's Creature

1983
Donald Kingsbury - Courtship Rite
Lisa Goldstein - The Red Magician
Warren Norwood - The Windhover Tapes: An Image of Voices
Diana L. Paxson - Lady of Light
Sandra Miesel - Dreamrider
David Langford - The Space Eater
P. C. Hodgell - God Stalk
Sharon Webb - Earthchild
Michael Talbot - The Delicate Dependency
Raymond E. Feist - Magician (Az érzőszívű mágus ill. Mágus: A mester és Mágus: A tanítvány) [Unikornis ill. Beholder]
Lou Goble - The Kalevide
Janny Wurts - Sorcerer's Legacy
Michael McCollum - A Greater Infinity
Pat Murphy - The Shadow Hunter

1982
Somtow Sucharitkul - Starship & Haiku
Hilbert Schenck - At the Eye of the Ocean
A. A. Attanasio - Radix
Paul O. Williams - The Breaking of Northwall
Karl Hansen - War Games
Nancy Kress - The Prince of Morning Bells
Alexis Gilliland - Revolution from Rosinante
Kenneth Flint - A Storm Upon Ulster
Jerry Earl Brown - Under the City of Angels
Stephen Leigh - Slow Fall to Dawn
Paul H. Cook - Tintagel
Alasdair Gray - Lanark
Drew Mendelson - Pilgrimage
James B. Johnson - Daystar and Shadow
Adam Corby - The Former King
Steve Perry - The Tularemia Gambit

1981
Robert L. Forward - Dragon's Egg
Robert Stallman - The Orphan
David Brin - Sundiver
Justin Leiber - Beyond Rejection
Paul Preuss - The Gates of Heaven
Lyndon Hardy - Master of the Five Magics
Gillian Bradshaw - Hawk of May
Joan Slonczewski - Still Forms on Foxfield
Paul Hazel - Yearwood
David J. Skal - Scavengers
John M. Ford - Web of Angels
Rudy Rucker - White Light
Dennis R. Caro - The Man in the Darksuit
Tim Huntley - One On Me
Dale Estey - A Lost Tale

2 megjegyzés :

  1. Egyébként Nick Sagan Idlewildja szerintem bőven megérdemelte volna, hogy bekerüljön a 2003-as jelöltek közé, egyáltalán nem volt egy rossz első könyv az a szerzőtől.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nem volt szerencsém sajnos még Sagan könyvet olvasni, de milyen furcsa, hogy pont szombat éjjel beszéltük ki haverokkal az apja munkásságát. (Írások, filmek, SETI program, stb.). Volt kitől örökölnie a tehetséget a fiúnak, na! :)

      Törlés