Dexter - Season I-VI.
(Dexter)
2006-ban elindult egy SHOWTIME sorozat - amit a csatorna a zászlóshajójának szánt -, ami egy hétköznapi emberről szólt, aki megtanulta jellembeli fogyatékosságát oly tökéletesen titkolni, hogy senki nem gyanakszik arra - még családja vagy legközelebbi kollégái sem sejtik -, hogy a mellettük dolgozó - mint a Miami Rendőrség legjobb vérképelemzője - látszólag ártani még a légynek sem tudó Dexter talán a történelem legnagyobb "klasszikus" sorozatgyilkosa.
A benne folyamatosan munkálkodó Sötét Útitársat (Dark Passanger) ugyan apja - az egyetlen ember, aki már gyermekkorában felfigyelt az adoptált Dexter furcsaságaira - szabályaival többé-kevésbé sikerül kordában tartnia, de közben folyamatosan értetlenül figyeli a körülötte élők hétköznapjait, kapcsolataikat más embertársaikhoz, hiszen ő, mint egy érzelmi nyomorék éli világát, mert az érzéseket csak utánozni tudja, de átélni nem.
Apja kemény szabályai a felgyülemlő ölési vágynak jól látható medret hagyva kimondják, hogy Dexter csakis olyan embereket ölhet meg, akik nem méltóak a földi életre. Mindenre elszánt, erkölcstelen sorozatgyilkosokat, pszichopatákat - mint ő maga.
(Michael C. Hall.) |
Én is így gondoltam, hogy valami ilyesmi lesz inkább, aztán 50 perc múlva teljesen megnyugodva álltam fel a tv elől... aztán még aznap megnéztük az első évad összes részét!
(Jennifer Carpenter) |
[Nos Dexter ezen a problémáján azért pár év alatt túltette már magát valahogy, szóval jelzem újra, hogy nyugodtan nézzél bele!]
Nem fogom leírni évadonként, hogy az átívelő szál szerint milyen ellenfelekkel kerül szembe főhősünk - az első évad azért már nem tegnap volt -, de pár dolgot azért felidézek most, hogy befejeztük a hétvégén az eddigi utolsó évadot.
Biztosan voltak gyengébb részek az eddigi 72 részben - sőt a Dexter átlagánál gyengébb évadok is lehetséges - sőt biztos -, hogy voltak, valamint az idő megszépíti az emlékeket is ugye, de most azt gondolom, hogy a Dexter egyre jobb.
(C. S. Lee) |
El is értem oda, ahová akartam. Miért tetszik ennyire pont ez a show?
Két dolog miatt, amiket csak nagy ritkán nem szoktak elrontani - de legalább az egyiket majdnem mindig - a készítők. A forgatókönyv és a szereplőválogatás.
Az első évadban szereplő Ice Truck Killer kivételével - aki szerintem pocsék volt -, az összes szereplő a maximumot nyújtja karaktere bőrében. Dexter Morgan szerepében Michael C. Hall zseniális. Pont annyira freak, hogy azért simán kedvelhető maradjon, viszont a vérszomjasabb nézőknek is óraműszerű pontossággal szállítja a véres(ebb) jeleneteket. Őt a teljesen más műfajú, de szintén ragyogó HBO-s sorozat - a Sírhant művek - kezdetétől (2001) figyelem. Szerepe nagy részében ugyan a környezetéhez kaméleonként alkalmazkodó szürke eminenciást alakít, ezért eleinte nehéz eldönteni, hogy jó színész-e, vagy csak jól adja elő az átlagembert, de a két sorozat összesen tizenegy évada alatt azért jópárszor sikeresen bizonyított már. Mindegyik részben tetemes idő "megy el arra", hogy narráción keresztül hallgathatjuk Dexter legbensőbb gondolatait. Ezekből lehet igazán sokat megtudni a benne folyamatosan dúló csatáról a Sötét Útitárs és a - talán még létező, bár Dexter sem hisz benne igazán - lelkiismerete közt. Ezek a gyakran montázsszerű képsorok a sorozat legjobb részei - és szerencsére mint mondtam, egész sok van belőlük.
(John Litgow) |
Dexter féltestvérét Debra Morgan-t azért kicsit mégis kiemelem. Talán sokan nem is tudják, de a színésznő (Jennifer Carpenter) Michael C. Hall felesége! Filmbeli karakterét pedig - mint a szabadszájú, nagypofájú filmbeli karaktereket általában - nem lehet nem szeretni. Nos, a Deadwood Calamity Jane-je óta ilyen mocskosan beszélő nőt nemigen láthattunk a tévé képernyőjén! :) Emellett pedig - hiába férfiasan kemény zsaru ő is -, finoman szólva sem igazán a szerencse kegyeltje.
Jeff Lindsay (1952 - ) |
Ezeken felül a rendezés is átlagon felüli (legalábbis tv-s átlagon felüli), ahogyan biztosan az az operatőri munka is. Jómagam a sorozat zenéjét is felettébb kedvelem, és a jó hosszú (2 perces) openinget is megnéztem majdnem mindegyik rész elején, annyira hangulatos és eltalált (pedig semmi nem történik benne szinte).
A sorozat első évadának alapjául szolgáló könyvet Jeff Lindsay írta (miért hittem róla azt, hogy nő?!?). A második évadtól a sorozat már semennyire nem követi a további kötetek történeteit, hanem teljesen más irányba viszi el a floridai sorozatgyilkos sztoriját. A Dexter könyvek egyébként szerencsére magyarul is elérhetőek már az Agave Könyvek jóvoltából, ám sajnos egyiket sem volt szerencsém - még? - olvasni, szóval akkor most én kérdezem, hogy milyenek a könyvek a sorozathoz viszonyítva?
Dexter - Opening
Értékelés: 9/10
LINK:
jók. és egész mások. :)
VálaszTörlésBizony, ezt el is felejtettem külön kihangsúlyozni, hogy nemcsak hogy jók az évadok, de mennyire más mind, mint az előző!
TörlésNagyon jól össze van rakva az egész!