Stanislaw Lem - Éden
Stanislaw Lem - Eden
Eredeti megjelenés: 1959
Magyar kiadás: Kozmosz, 1973, 1981, Szukits Könyvkiadó, 2005
Hossz: 300 oldal
Műfaj: sci-fi, klasszikus
Fordította: Murányi Beatrix
Tartalom:
A könyv hősei hajótörést szenvednek egy idegen bolygón, felderítik a környezetet, különböző értelmes és kevésbé értelmes lények tevékenységét. Meglepő kísérőjelenségekre figyelnek föl: tömegsírok, az értelmes lényeken folytatott biológiai kísérletek, selejtes egyedi, szabadjára engedett kibernetikai önszabályzó rendszerek… Amikor közvetlen érintkezésbe kerülnek az ellenséges „bennszülöttekkel”, fokozatosan rájönnek hogy egy nagyon is különös, de a maga belső logikája szerint kegyetlenül ésszerű társadalmi berendezkedés nyomára bukkannak. Keserű, szkeptikus pamflet ez a regény a technikai civilizáció és a politikai manipuláció várható következményeiről, amelyek óhatatlanul bekövetkeznek, amennyiben…
Régóta érlelődött már bennem a gondolat, hogy jó lenne pár könyv erejéig visszatérni a nagy sci-fi klasszikusokhoz, akiket gyerekkorom óta nagyon szeretek - főleg, hogy könyveikre már nem igazán emlékszem. Biztos vagyok benne, hogy Stanislaw Lem vagy Isaac Asimov könyvei most is tetszeni fognak, a kérdés inkább az, hogy műveik veszítettek-e valamit a megjelenésük óta eltelt több évtized alatt, vagy könnyű szívvel ajánlhatók-e még most is a sci-fi irodalommal most ismerkedő fiatalok számára.
Hamar kiderült számomra, hogy fiatalabb éveimben Stanislaw Lem munkásságát - finoman szólva - nem olvastam végig. Így például a gyűjteményes kötet első regénye, az Éden is kimaradt anno, szóval ezt mindenfajta előzetes ismeret nélkül olvashattam most.
A minap ajánlottam könyvet egy barátomnak, aki azt mondta, hogy vékony könyv nem lehet jó könyv (elkápráztattak minket a féltégla fantasy trilógiák). Nos az akkor ajánott könyv is rácáfolt erre és most az Éden is, szóval ez a szabály bedőlni látszik! :P
"...A nap magasan állt, kicsi volt, távolabbról, de forróbban sütött, mint a Földön. De nem ez döbbentette meg őket, hanem az, hogy nem volt teljesen kerek. Az ujjaik résein át nézték, a sötétvörös, félig áttetsző papíron át, amely a sugárvédő csomagocskák burkolatául szolgált.
– A gyors tengely körüli forgástól lapult el, ugye? – kérdezte a Vegyész a Koordinátort.
– Igen. Repülés közben sokkal jobban lehetett látni. Nem emlékszel?
– Lehet, de akkor… hogy is mondjam… egyáltalán nem érdekelt."
Stanislaw Lem (1921 - 2006) |
"...Nem tudom, mi ez, semmit sem értek, de ezt az egyet legalább tudom!"
Amivel viszont nem voltak problémáim, azok az űrhajótöröttek párbeszédei egymással és reakcióik a körülöttük történő dolgokra. A Kiberiádát olvastam Lem-től régebben többször is, szóval annyira emlékeztem, hogy nem egy savanyú, megkeseredett író, hanem rendelkezik humorérzékkel, de a könyv ebben a viszonylatában mégis meglepett. Nem mondom, persze hogy viccgyűjteményt olvastam, hiszen az űrhajósok beszéde volt a humor egyetlen forrása a könyvben (már amikor), de az, hogy a legváratlanabb - és legkilátástalanabb - helyzetben is emberiek, optimisták tudtak maradni, okozott pár vidám pillanatot a legsötétebb helyzetekben is.
– Semmit a világon. Az az űrszonda mintát vett a légkörből, de ezzel aztán vége az egész tudományunknak.
– Hogyhogy? Nem is szállt le?
– Nem hát!
– Ezt nevezem alapos helyismeretnek – jegyezte meg a Kibernetikus."
Magát a művet persze egyáltalán nem tartom optimistának, sőt a benne leírt csoportdinamikai megfigyelés vagy a kilátástalan helyzetben lévő szereplők kálváriája szinte horrorisztikus gondolatok felbukkanását tette lehetővé olvasás közben. Az egész - az Éden névre tökéletesen alkalmatlan - bolygó leginkább egy lidércnyomásos álomra hasonlít, amiből jó lenne mihamarább felébredni.
"...– Már nem emlékszem, az adatok egy kis zöld kötetben vannak, a második polcon, a könyvtár…
Elnémult, mert eszébe jutott, hogy ő maga hordta tele a könyvtárat földdel.
– Hogy az a… – mondta harag nélkül, nagyon szomorúan, és lassan bemászott a fekete gödörbe. A Kibernetikus, mikor egyedül maradt, hirtelen furcsán kezdte magát érezni. Nem félelem volt ez, inkább az elveszettség nyomasztó érzése, a táj riasztó idegensége nehezedett rá. Ráadásul ebben a visszakúszásban az agyaggödörbe volt valami megalázó. Mint a rovarok – gondolta, aztán lehajtotta a fejét, és bemászott az alagútba a Mérnök nyomában."
A könyv nyelvezete az "elvárt" sci-fi "szakzsargontól" jobbára mentes (kivéve a kapcsolatfelvétel utáni részekeket). Az idegen szavak szótára mindazonáltal jó szolgálatot tehet azoknak, akik nem tudják pontosan, mi az a metabolizmus, agglutináció, kontaminál vagy éppen az involúció (ne aggódjatok, nekem is kínai volt először). (A prokrusztika, a polivalencia és a polindividuális visszacsatolásos interrelációk már csak hab a tortán.) :D
Túl fiatal olvasóknak jó szívvel mégsem ajánlanám, az antiutópisztikus társadalom bemutatása ehhez - szerencsére - túl jól sikerült. A hatalom által megszűrt információk útján totálisan irányított népesség problémája a hidegháború éveiben igencsak aktuális lehetett, de sajnos mostanában sem csökkent semmernyit sem az aktualitása.
Az írás elején feltett kérdésemre tehát ennél a regénynél mindenképpen az a válasz, hogy nyugodtan olvassa el akárki, aki a sci-fit szereti, csalódni nem fog. Az 1959-es regény épp annyira aktuális ma is, mint megírásakor. Nagyon jó kis regény!
A könyvért köszönet a Szukits Könyvkiadónak!
A következő Lem regény a Solaris lesz majd!
Értékelés: 9/10
Linkek:
Wikipedia
Moly
Goodreads
Megjegyzések
Megjegyzés küldése